Rijad jest w trakcie budowy jednego z największych systemów kolei podziemnej. Około siedem milionów zamocowań zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo inwestycji.

Miasto Rijad, będące stolicą Królestwa Arabii Saudyjskiej i jednym z najsilniej zaludnionych ośrodków regionu, notuje duży napływ nowych mieszkańców. Metropolia liczy obecnie ponad 6,5 mln mieszkańców. By sprostać wyzwaniu udrożnienia komunikacji w mieście, na lata 2014-2021 przewidziano budowę nowej siatki metra. Pozwoli to przenieść ruch z zatłoczonych ulic do tuneli i na szyny, zapewniając szybki i przyjazny dla środowiska środek transportu.

Dzięki sześciu liniom metra o łącznej długości 176 km inwestycja stanowi jedną z największych tego typu na świecie. W połączeniu ze zintegrowanymi rozwiązaniami, takimi jak sieć linii autobusowych i dostosowana liczba miejsc parkingowych, system transportu publicznego obejmie większość miasta. 85 nowych stacji, w tym wyszukane projekty stacji głównych oraz nawigacja kolorystyczna dla każdej linii, nadadzą miastu i towarzyszącym wokół terenom zielonym nowy charakter.

– Zdobyliśmy zaufanie klienta dzięki naszej ofercie kompleksowych, a dzięki temu ekonomicznych systemów zamocowań do każdego wymaganego montażu – mówi Christian Knoll, dyrektor zarządzający fischer SystemTec.

Systemy zamocowań znalazły zastosowanie przy wielu zróżnicowanych aplikacjach. Przy budowie przystanków, tuneli oraz stacji użyto, jak dotąd, około siedmiu milionów zamocowań, w tym 900 różnych rozwiązań z portfolio fischer. Znalazły się wśród nich: kotwy stalowe, mocowania tworzywowe, systemy mocowań chemicznych, elewacyjnych czy instalacyjnych, a także rozwiązania z linii FireStop. Produkty te pozwoliły na bezpieczny, prosty i szybki montaż wyposażenia wykończeniowego, tras mediów oraz okładzin ściennych w konstrukcjach wsporczych, wykonanych z betonu i pustaków, a także w konstrukcjach stalowych. Firma wsparła projekt również od strony usług dodatkowych.

– Zapewnione przez nas wsparcie obejmowało konsultacje i prezentacje techniczne dotyczące planowania, testów wyrywania, ocen i wsparcia instalacji na miejscu budowy. Zapewniliśmy również ekspresowe wsparcie, dostarczając obliczenia techniczne w ciągu mniej niż 48 godzin, a także wiele innych usług serwisowych – dodaje Christian Knoll.

900 rozwiązań z portfolio fischer

Kotwy stalowe, które zostały wykorzystane w projekcie, obejmowały kotwy sworzniowe FAZ II i FBN II. Wydajne i łatwe w montażu rozwiązania kotwiące spełniają wysokie wymagania obciążeniowe w betonie, nawet w ekstremalnych warunkach, takich jak obciążenia sejsmiczne. Wśród użytych produktów znalazła się również kotwa wbijana EA II. Dzięki aprobacie ETA dla mocowań wielopunktowych idealnie nadaje się na przykład do instalacji tras pod media.

Podczas realizacji nie obeszło się bez zastosowania zamocowań chemicznych. Jako wiodący system mocowania chemicznego sprawdziła się zaprawa iniekcyjna FIS EM Plus. Kotwa gwarantuje najwyższą nośność w betonie, a także w zastosowaniach sejsmicznych.

Inne produkty zastosowane przy realizacji tego projektu to System Highbond FHB II. Kompozytowa kotwa rozpierana z kontrolowaną siłą jest idealnym rozwiązaniem dla mocowania wysokich obciążeń w betonie zarysowanym i niezarysowanym.

Z kolei wszechstronna zaprawa iniekcyjna FIS V pozwoliła trwale i bezpiecznie zamocować elementy w blokach z pustymi przestrzeniami. Dzięki licznym aprobatom systemowym dla zastosowań w betonie zarysowanym i niezarysowanym, murze, połączeniach zbrojeń itp. FIS V tworzy rodzinę uniwersalnych zapraw iniekcyjnych, gwarantując poziomem bezpieczeństwa wysoką nośność we wszystkich materiałach budowlanych i prawie w każdym zastosowaniu.

Również kołki tworzywowe zostały wykorzystane w tej inwestycji. Projekt zakładał użycie mocowań ramowych SXRL, dzięki długiej części rozpieranej sprawiają, że kołek znalazł wszechstronne zastosowanie. Dwie strefy rozpierania w mocowaniu powodują równomierne rozkładanie sił na mur perforowany, tworząc długi element rozpierany w gazobetonie i podłożu pełnym.

Niezawodne systemy

System ACT (ang. Advanced Curtain wall Technique – zaawansowana technika okładzin ściennych), w którego skład wchodzą kotwy z podcięciem Zykon FZP II, został wykorzystany do bezpiecznego i estetycznego montażu okładzin ściennych. Kotwy Zykon FZP II osiągają niższe momenty ścinające w płaszczyźnie i większą nośność niż mocowania krawędziowe. Dzięki temu cienkie panele z kamienia naturalnego o grubości zaledwie 2 cm i małej gęstości zostały mocno i pewnie zamocowane przy jednoczesnym całkowitym ukryciu ich z zewnątrz. Innym elementem systemu użytym przy realizacji była mobilna wiertarka do kamienia naturalnego BSN.

– Nasze produkty gwarantują wysoką jakość i bezpieczeństwo, a jednocześnie spełniają specyfikacje i wymogi projektu – mówi Christian Knoll, dyrektor zarządzający fischer SystemTec.

Z kolei system szyn montażowych FUS zapewnił niezawodny, wydajny i szybki montaż linii zasilających i rurociągów. System instalacyjny FUS umożliwia szeroki wachlarz kombinacji montażu, dzięki czemu pozwolił na montaż zróżnicowanych instalacji. Wymagane komponenty zostały dopasowane w zależności od sytuacji i obwodu linii, jeszcze przed połączeniem w zestaw modułowy. Produkty FireStop do biernej ochrony przeciwpożarowej dopełniły całości, zapewniając dodatkową ochronę życia ludzkiego i infrastruktury w przypadku pożaru.

Więcej informacji: www.fischerpolska.pl

Fot. 1. Nowa sieć metra zwiększy poziom mobilności w stolicy Arabii Saudyjskiej. Projekt pochłonął około siedmiu milionów rozwiązań montażowych oraz systemów elewacyjnych i instalacyjnych, a także pasywnych produktów przeciwpożarowych; fot. www.riyadhmetro.sa

Fot. 2. Budowa metra w Rijadzie w 2017 r.: fot. Christopher Fell/123rf

Fot. 3. Systemy instalacyjne zabezpieczają linie zasilające i rurowe. Są odpowiednie do dużych obciążeń i oferują komponenty, które można dostosować do sytuacji i wymiarów linii; fot. fischer
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij