Fastener wydanie nr 2/2015
Fastener wydanie nr 2/2015

W tym numerze przedstawiamy rodzaje i sposoby wykorzystania kołków oraz nitów zrywalnych. W nawiązaniu do technologii nitowania prezentujemy krótki przegląd pokazujący, na co zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnych narzędzi do zrywania nitów oraz jak nitować bez samych nitów. Przeglądy zastosowania różnych produktów kończy technologia BOM, łącząca w sobie zalety zarówno nitowania (szybkość instalacji), jak i skręcania (trwałość i wytrzymałość na zrywanie). Warto również poświęcić chwilę i przyjrzeć się rynkowi handlarzy i producentów łączników wykorzystywanych do łączenia metali.

Rynek

Informacje branżowe

FASTENER FAIR STUTTGART 2015 - dalszy rozwój Międzynarodowej Wystawy Fastener and Fixing Industry

Międzynarodowe Targi Przemysłowych Elementów Złącznych zakończyły się 12 marca 2015 roku, po trzech udanych dniach. Szacuje się, że targi w Stuttgarcie odwiedziło łącznie 11 060 zwiedzających, co oznacza wzrost o 4 proc. w porównaniu do ostatniej imprezy z 2013 roku. Celem zwiedzających było odkrycie trendów i produktów z wszystkich dziedzin technologii elementów złącznych.

Dobre perspektywy rynku metalowych elementów złącznych

Rynek metalowych elementów złącznych to branża z dużym potencjałem. Przedstawiciele sektora upatrują swojej szansy w rozwoju polskiego przemysłu.

Artykuł sponsorowany

Innowacyjny system zabezpieczeń połączeń śrubowych

Grupa Nord-Lock od 1982 roku oferuje swoim klientom unikalny i jeden z najskuteczniejszych systemów zabezpieczeń połączeń śrubowych na świecie. Zastosowana w produktach Nord-Lock metoda działająca w oparciu o zwiększenie napięcia w śrubie w pełni zapobiega odkręcaniu się śrub i nakrętek poddawanych wibracjom i obciążeniom dynamicznym.

Rynek

Konkurencja na rynku elementów złącznych

Wiele osób lubi wolną konkurencję – szczególnie w branżach, w których nie pracuje. Lubimy mieć sklep otwarty do późna, byśmy mogli w każdej chwili kupić coś potrzebnego, o czym zapomnieliśmy przy wcześniejszych zakupach. Lubimy, gdy sklepikarze walczą o nas różnymi promocjami, gadżetami, programami lojalnościowymi. Lubimy, gdy benzyna na naszej ulubionej stacji jest o 5 groszy tańsza niż na tej obok, a po zatankowaniu 50 litrów czeka na nas jeszcze kawa za pół ceny. To wszystko lubimy... Ale wiele osób bardzo, ale to bardzo, nie lubi, gdy musi w swojej pracy konkurować o klienta.

Artykuł sponsorowany

Plany mocowania - więcej w kieszeni, mniej na głowie

W ciągu ostatnich lat rynek zamocowań budowlanych w Polsce przeżył swój renesans. Widoczne to jest szczególnie w przypadku wkrętów. Wiele nowych rozwiązań, nowych możliwości, z jednej strony jest odpowiedzią na rosnące potrzeby klientów, z drugiej zaś – jest wymuszone pojawianiem się coraz nowszych materiałów budowlanych. Stare rozwiązania są modyfikowane, aby zwiększyć ich funkcjonalność, podnieść parametry techniczne, a jednocześnie zmniejszyć cenę, która często finalnie decyduje o zakupie produktu przez klienta.

Rozmowa

TAJWAN - potęga w świecie śrub

W czerwcu w Warszawie miały miejsce spotkania b2b pomiędzy firmami tajwańskimi działającymi w branży elementów złącznych a ich potencjalnymi polskimi partnerami. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja na temat Taiwan Internationa Fastener Show (TIFS, Tajwańskich Międzynarodowych Targów Elementów Złącznych). Całość była zorganizowana przez Taiwan Trade Center Warsaw, polski oddział TAITRA (Tajwańskiej Rady Rozwoju Handlu Zagranicznego) – rządowej organizacji non profit powstałej w celu promocji tajwańskiego przemysłu. TAITRA jest również organizatorem TIFS. Z Davem Tsai, product managerem TIFS, rozmawia Marek Łangalis.

Technologia

Innowacje w dziedzinie maszyn do kucia

Intensywny rozwój branży elementów złącznych wymógł na dostawcach maszyn do ich produkcji opracowanie odpowiednich systemów pozwalających na sprostanie pozornie sprzecznym celom klientów: niższej cenie produktów przy jednoczesnym wzroście ich jakości. W poniższym artykule przedstawiono nowoczesne systemy stosowane w pracy z maszynami, które umożliwiają osiągnięcie tego trudnego zadania.

Artykuł sponsorowany

FASTEN.IT - społeczność branży elementów złącznych

Portal www.fasten.it jest niezbędnym narzędziem dla branży elementów złącznych, które promuje kontakt wśród specjalistów poprzez innowacyjne i przydatne usługi.

Technologia

Rozwój technologii połączeń przetłoczeniowych oraz postęp w ich miniaturyzacji

Miniaturyzacja połączeń przetłoczeniowych to możliwość ich szerszego wykorzystania w procesach montażowych wyrobów o małych wymiarach. Efektywność procesu montażu z wykorzystaniem technologii przetłaczania można poprawić przez formowanie połączenia podwójnego.

Połączenia bezpośrednie

Istotą tego rodzaju połączeń jest wkręcenie elementu złącznego bezpośrednio w materiał. Ich zaletą jest brak konieczności przygotowania otworu wstępnego, co eliminuje stosowanie dodatkowych narzędzi potrzebnych w procesie wiercenia, gwintowania i oczyszczania otworu. Sam wkręcany detal nacina bądź nagniata gwint w materiale nośnym i pozostaje w nim, tworząc połączenie.

Dobór i zastosowanie odpowiedniej nitownicy

Nitowanie jest jednym z najstarszych rodzajów łączenia elementów. Ciągle rozwijane i ulepszane, a wraz z rozwojem samych łączników tworzone są innowacyjne narzędzia. Wykonanie połączenia nitowego polega na wywierceniu odpowiedniego otworu w łączonym materiale, wstawieniu odpowiedniego nitu i zerwanie go nitownicą. Proces ten może wydawać się na pozór łatwy, ale gdy do zaciągania kilku tysięcy nitów stosuje się nieodpowiednie narzędzie, napotkamy niepotrzebne problemy.

Dobór nitów zrywalnych

Tak jak istnieje bardzo wiele możliwości skrócania dwóch płaszczyzn metalowych poprzez śruby lub wkręty metryczne, tak też można nitować na wiele sposobów. Bo chociaż nitowanie poprzez nity zrywalne jest stosunkowo młodą metodą łączenia (w 2017 roku będziemy obchodzić dopiero setną rocznicę przyznania patentu odnoszącego się do nitów zrywalnych), to rozwój tej metody jest wprost proporcjonalny do łatwości jej zastosowania. W tym artykule chciałbym pokrótce przedstawić większość możliwości, jakie niesie ze sobą to łączenie.

Powłoki preaplikowane - uśpiona korzyść

Powłoka preaplikowana jest trwale związaną z podłożem, suchą w dotyku, funkcyjną powłoką nanoszoną na elementy złączne. Stosuje się powłoki nanoszone na gwint oraz na pozostałe części elementu złacznego (łeb lub czoło). Zadaniem powłoki preaplikowanej jest dodanie określonej funkcji do elementu złącznego, nie zmieniając w sposób znaczący geometrii, technologii transportu oraz montażu elementu.

Dobór typu kołka - kryterium trwałości i wytrzymałości połączenia

Kołek to element pośredniczący w połączeniu dwóch lub więcej komponentów złożenia, może również pełnić funkcję elementu ustalającego lub podpierającego. Może być stożkowy lub cylindryczny, gładki lub karbowany, pełny lub sprężysty. Na potrzeby budowy maszyn i urządzeń wykorzystuje się kołki metalowe – głównie stalowe. Kołki stosowane w budowie maszyn są częściowo znormalizowane.

Zastosowania

Rodzaje zniszczenia łączników mechanicznych stosowanych do łączenia blachy fałdowej

W obiektach, szczególnie halowych, jako element konstrukcyjny coraz częściej wykorzystuje się blachę fałdową. Stanowi ona nie tylko warstwę elewacyjną czy dachową, ale może stanowić element architektoniczny i konstrukcyjny, przenoszący obciążenia czy też tworzący sztywne tarcze, stężający dachy lub ściany budynków.

Technologia łączników jednostronnych typu BOM w zastosowaniu do wykonywania połączeń dociskowych w konstrukcjach metalowych - cz. I

W niniejszym artykule (pierwszym z zaplanowanego cyklu) podana zostanie charakterystyka systemu łączników BOM, jak również omówiony będzie dotychczasowy stan wiedzy na temat zachowania się połączeń zakładkowych z tymi łącznikami. Przedstawione zostaną możliwości zastosowania łączników BOM do wykonywania dociskowych połączeń prętów w lekkich konstrukcjach stalowych.

Projektowanie

Nowoczesne połączenia w konstrukcjach stalowych. Łączenie elementów przy jednostronnym dostępie

Łączniki do montażu jednostronnego stosuje się głównie w sytuacji, gdy nie jest możliwy dostęp do obu stron wykonywanego połączenia oraz w tych przypadkach, gdy do zamocowania innych typów łączników potrzebna jest współpraca dwóch osób, a do wykonania połączenia z dostępem jednostronnym wystarczy jedna osoba.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij