Fastener wydanie nr 1/2015
Fastener wydanie nr 1/2015

Tematem wiodącym pierwszego wydania są elementy złączne wykorzystywane w budownictwie. Zostaną przedstawione akcesoria do łączenia konstrukcji żelbetowych hal, zarządzanie zapasami elementów złącznych oraz połączenia stosowane w konstrukcjach lotniczych. Numer obejmuje również zagadnienia związane z analizą rynku łączników budowlanych, zastosowanie i produkcję elementów złącznych, prezentacje nowości rynkowych, specyfikacja wkrętów do drewna oraz przekrój artykułów produktowych: kotwy, narzędzia, obejmy, kołki szybkiego montażu.

Rynek

Informacje branżowe

Informacje z rynku elementów złącznych w Polsce i na świecie.

10 lat rynku elementów złącznych w Polsce. Polska montownią Europy

Rynek elementów złącznych daje w Polsce pracę dziesiątkom tysięcy ludzi w handlu i co najmniej kilku tysiącom w produkcji. Pora sobie uświadomić potęgę rynku elementów złącznych, liczonego w miliardach złotych. I pora sobie uświadomić, że spośród dużych rynków europejskich tylko my możemy wciąż myśleć o dynamicznym rozwoju.

Zarządzanie

Odchudzanie magazynów. Jak to robią w GM Manufacturing Poland

Około 10 000 elementów – tyle pozycji znajduje się w katalogu, jakim zawiaduje Dział Łańcucha Dostaw gliwickich zakładów Opla GM Manufacturing Poland. Elementy złączne, takie jak śruby, nakrętki, opaski, zajmują bardzo istotne miejsce na tej liście. Ich dostępność w określonym czasie i miejscu decyduje o ciągłości produkcji oraz w znaczący sposób wpływa na jej koszt. O sposobach optymalizacji systemu dostaw opowiada inż. Stefan Moisa, dyrektor Działu Łańcucha Dostaw oraz członek zarządu General Motors Manufacturing Poland.

Zarządzanie zapasami elementów złącznych

Stale rozwijająca się gospodarka wymusza szukanie optymalnych rozwiązań w zakresie planowania i zarządzania produkcją. Ważną rolę w uzyskaniu odpowiedniej efektywności produkcyjnej, a co za tym idzie – przewagi konkurencyjnej, pełni właściwe gospodarowanie elementami złącznymi. Polski rynek firm produkcyjnych coraz chętniej sięga po rozwiązania logistyczne typu Kanban, zwłaszcza w zastosowaniu do elementów C, których wartość jest niewielka, natomiast powiązane z nimi koszty procesowe zakupu niemal czterokrotnie przewyższają ich cenę.

Produkcja

Jakość przede wszystkim

Śruba śrubie nierówna – różnią się klasami własności mechanicznych, materiałem, rodzajem gwintu czy metodami obróbki wykończeniowej, co znacząco wpływa na jakość złączy. W jaki sposób wysoka jakość produkcji oraz ostatecznych produktów jest utrzymywana i badana w HSW – Fabryce Elementów Złącznych FASTEC Sp. z o.o.?

Technologia

Gwintowe elementy złączne w budownictwie

W budownictwie powszechnie do budowy obiektów mieszkalnych i przemysłowych stosuje się materiały ceramiczne. Jednak spora część konstrukcji powstaje w oparciu o ustroje metalowe.

Zgrzewanie w budownictwie

Zgrzewanie jest procesem od dawna stosowanym podczas produkcji w zakładach wykorzystujących metal. Kołki lub nakrętki po zgrzaniu mogą stanowić dość solidny łącznik, a jego zaletą, oprócz dość niewysokiej ceny, jest przede wszystkim czas montażu.

Akcesoria do łączenia konstrukcji żelbetowych hal system zbrojenia odginanego

W artykule przedstawiono system zbrojenia odginanego/ uciąglenia zbrojenia – kolejne po systemie szyn kotwiących rozwiązanie połączenia, stosowanego przy wznoszeniu obiektów z udziałem prefabrykatów żelbetowych i stanowiącego przykład podejścia systemowego w prefabrykacji przy stawianiu konstrukcji hal.

Dobór łączników do montażu stalowych blach profilowych dachów i ścian

Lata 90. XX wieku to okres, w którym konstrukcje szkieletowe zostały przeniesione z budownictwa przemysłowego do wznoszenia obiektów handlowych, usługowych i administracyjnych. Wpływ na to miała szybkość realizacji obiektów z konstrukcją szkieletową, stalową lub betonową, w połączeniu z lekką obudową ścian i dachów. Obecnie na rynku budowlanym można spotkać bogaty wybór materiałów przeznaczonych dla tego typu budownictwa.

Zastosowania

Nit zrywalny liderem na rynku elementów złącznych?

Nitowanie przez długi czas było najważniejszą metodą łączenia metalowych elementów konstrukcyjnych. Do dzisiaj jest najważniejszym sposobem scalania np. w branży lotniczej. W większości sytuacji, z uwagi na prostszą technologię wykonywania, współcześnie połączenia nitowe zostały wyparte przez połączenia spawane i zgrzewane, a także nowe przetłaczane na zimno. Z czasem nity pełne zakuwane zostały zastąpione przez zrywalny nit rurkowy, który pozwalał na formowanie ze znacznie mniejszymi siłami.

Wkręty do drewna

Choć przeznaczenie wkrętów do drewna wydaje się oczywiste, ich różnorodność może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego przed wybraniem się do sklepu warto poznać ich podstawowe cechy i właściwości.

Połączenia stosowane w konstrukcjach lotniczych. Kierunki doskonalenia technologii

Konstrukcje lotnicze wykonywane są ze stopów metali (aluminium, niklu, tytanu, żelaza), kompozytów, a także tworzyw sztucznych. W ostatnich latach obserwuje się zwiększanie zastosowania kompozytów – przykładowo w samolocie Boeing 787 stanowią one ponad 50% użytych materiałów. Różnorodność materiałów na elementy konstrukcji lotniczych wymusza stosowanie wielu typów połączeń.

Śruby stykowe do złączek i końcówek kablowych

Technika połączeń śrubowych ma wysoką rangę przy wytwarzaniu różnorodnych połączeń kablowych. Za techniką śrubową przemawiają z jednej strony szerokie zakresy przekrojów, które pokrywane są jednym elementem połączeniowym, a z drugiej strony – prosty i szybki montaż, który wykonywany jest małymi i lekkimi narzędziami. Kluczowym elementem techniki śrubowej jest śruba stykowa – stawiane jej wymogi spowodowały powstanie różnorodnych jej typów.

Projektowanie

Projektowanie połączeń według Eurokodów

Konstrukcje budowlane to nie tylko elementy konstrukcyjne. Ważną rolę w zachowaniu się konstrukcji pod obciążeniem odgrywają węzły i połączenia montażowe. Wzrost kosztów robocizny powoduje tendencję do upraszczania konstrukcji węzłów, a coraz bardziej zunifikowane rozwiązania i zautomatyzowane procesy technologiczne zastępują skomplikowany i pracochłonny detaling.

Połączenie na śruby – przykład obliczeniowy

Normy europejskie do projektowania, tzw. Eurokody, wielkimi krokami wchodzą do biur projektowych. Ich znajomość jest obecnie niezbędna do sprawnego projektowania konstrukcji budowlanych nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Unii Europejskiej.

Nowoczesne połączenia w konstrukcjach stalowych. Wybrane połączenia na śruby i śrubonity

Dominującym obecnie sposobem mechanicznego scalania stalowych elementów nośnych budynków i różnego rodzaju konstrukcji wsporczych jest wykonywanie połączeń na śruby. Aktualne reguły projektowania takich połączeń zawarto w części 1-8 Eurokodu 3.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij