FIS VL to 2-komponentowa zaprawa iniekcyjna, powstała na bazie żywicy winyloestrowej. Produkt jest przeznaczony do wszystkich standardowych zastosowań w murach i betonie.

W tych materiałach uzyskuje wysokie parametry wytrzymałościowe. Zaprawa umożliwia montaż w trudnych, często zmiennych warunkach atmosferycznych – w tym w otworach zalanych wodą. Kotwienie można przeprowadzić na zewnątrz zarówno podczas temperatur ujemnych, jak i dużej wilgotności podłoża. Aprobata dopuszcza stosowanie zaprawy od -40 do +120o C. Istnieje możliwość regulacji głębokości zakotwienia w zależności od wymaganej nośności (maksymalnie do 2000 mm). Za pomocą FIS VL można bezpiecznie mocować w powszechnie stosowanych materiałach budowlanych, w tym w betonie zarysowanym i niezarysowanym oraz w murach wykonanych z gazobetonu, cegły dziurawki czy pustaków ceramicznych.

Produkt posiada aprobatę do wklejania wkrętów zbrojeniowych oraz odporność ogniową w betonie i w murach. Dzięki FIS VL w murach można zamontować np. szafki kuchenne i łazienkowe, instalacje wodne, klimatyzacyjne czy wentylacyjne, a także elementy elektryczne. W betonie zarysowanym i niezarysowanym mocowanie chemiczne można wykorzystać do montażu elementów metalowych i stalowych (tj. jak barierki, poręcze na klatkach schodowych) oraz do stawiania konstrukcji betonowych (pręty zbrojeniowe). Zaprawa jest dostępna w pięciu rozmiarach kartuszy – od 150 do 950 ml.

Zaprawa FIS VL posiada następujące aprobaty:

  • ETA-10/0352 \\ do betonu zarysowanego i niezarysowanego,
  • ETA-15/0263 \\ do murów pełnych i z pustaków oraz do gazobetonu,
  • ETA-15/0539  \\ dodatkowo wklejane pręty zbrojeniowe,
  • kilka raportów z badań ogniowych (mocowania w betonie i w murach) – R 120.