Zgrzewanie jest procesem od dawna stosowanym podczas produkcji w zakładach wykorzystujących metal. Kołki lub nakrętki po zgrzaniu mogą stanowić dość solidny łącznik, a jego zaletą, oprócz dość niewysokiej ceny, jest przede wszystkim czas montażu.

Ponieważ połączenie zgrzewane nie może wytrzymywać dużych obciążeń (najczęściej spotyka się łączniki do średnicy 8 mm, czasem również 10 mm), to zwykło się uważać, że zgrzewania nie można użyć do konstrukcji wymagających wytrzymałości na bardzo duże obciążenia. Obecnie występuje możliwość zastosowania łączników nawet o średnicy 30 mm. I to nie tylko przy metalach, ale również w budownictwie, szczególnie przy łączeniu stal – beton.

Technologia zgrzewania

Wyróżnia się kilkanaście metod zgrzewania, najczęściej spotyka się: kondensatorowe oraz łukowe (transformatorowe). Pierwsza metoda służy właśnie do połączenia w blachach cienkich (od 0,3 do 3 mm). Łączniki występują w postaci kołków gwintowanych zewnętrznie lub wewnętrznie bądź też gładkich; szpilek, gwoździ, śrub, trzpieni itp. Narzędziem wykorzystywanym do zgrzewania jest zgrzewarka. Mogą to być małe narzędzia, nawet poniżej 10 kg. Źródłem ciepła stapiającego obszar zgrzewania jest energia elektryczna łuku rozładowania baterii kondensatorów (charakterystyczny błysk w trakcie procesu). Oprócz zgrzania manualnego i półautomatycznego występuje również proces całkowitego zautomatyzowania poprzez zastosowanie zgrzewarek CNC, gdzie zgrzewanie blach odbywa się w pełni automatyczne. Zaletą tej technologii jest krótki czas potrzebny do zgrzania łącznika, zaledwie kilka (1 do 3) milisekund na sam proces i kilka sekund na instalacje (w przypadku procesu manualnego). Samo zgrzanie polega na stopieniu końcówki łącznika, co powoduje przypawanie do metalu. Technologia ta znajduje zastosowanie w cienkich blachach, po drugiej stronie powierzchni nie widać w ogóle zmiany estetyki i struktury powierzchni. Minimalna grubość blachy musi wynosić minimum 10% średnicy kołka. Kołki występują jako: stal nierdzewna, aluminium, mosiądz, stal węglowa miedziowana (miedziowanie stosuje się zamiast ocynku, który mógłby zostać stopiony).

Dokończenie artykułu w "Fastenerze" 1/2015 - czytaj więcej!