Choć przeznaczenie wkrętów do drewna wydaje się oczywiste, ich różnorodność może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego przed wybraniem się do sklepu warto poznać ich podstawowe cechy i właściwości.

Wkręty do drewna to jeden z typowych i najczęściej kupowanych produktów spośród elementów złącznych i metalowych. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy dobieraniu optymalnego wkrętu do zaplanowanego zadania.

Sztuka łączenia

Wkręty służą przede wszystkim do łączenia elementów drewnianych lub przytwierdzania innych materiałów bezpośrednio do drewna, np. kątowników. Na rynku można spotkać wiele tego rodzajów wkrętów. Wśród nich najpopularniejsze to: wkręty uniwersalne, wkręty do płyt gipsowo-kartonowych, śruby do drewna, konfirmaty, wkręty farmerskie i wkręty tarasowe. Wszystkie są wykorzystywane przy konstrukcjach drewnianych. Jednak, ze względu na przeznaczenie, różnią się od siebie rozmiarem, kształtem czy nacięciem łba i kolorem.

Gwint

Wspólną cechą dla wszystkich wkrętów do drewna jest charakterystyczny gwint. Skok gwintu jest znacznie wyższy (rzadszy) niż we wkrętach do metalu. Na kształt gwintu wpływa również grubość rdzenia, który jest znacznie cieńszy niż we wkrętach do metalu. Zwiększa się w ten sposób powierzchnię samego gwintu, co jest istotne przy materiałach takich jak drewno. Opisana powyżej budowa gwintu powoduje łatwiejsze wkręcanie wkręta w miękkie i grube materiały jednocześnie zwiększając wytrzymałość mocowania.

Cały artykuł znajdziesz w "Fastener" 1/2015 - czytaj więcej!